fbpx

Blog

Kendini tanımak, çoğu zaman kafa karıştırıcı bir gençlik görevidir.

“İnsanın en büyük mücadelesi kendisi olarak var olmaktır.” dedi karşımda duran 17 yaşındaki genç kız. “Benim hayatımdaki her şey iki sene önce değişti.” diye ekledi. “İki sene önce ne oldu?” diye sordum. “Kendim olarak bildiğim kişi aslında anne babamı memnun etmeye çalışan, memnun edemeyince kendini cezalandıran biriydi, işte bunu fark ettim.” dedi. Geçen sene İzotomi … Devamını Oku!

YKS 2022 tercih süresi bitti ama neler kaldı

Dün itibari ile YKS 2022 tercih süresi bitti. Geçirilen bir seneye bakıldığında özellikle öğrenciler açısından çok ciddi stres oluşturan zor bir sürecin sonuna gelinmiş oldu. Öğrencilerin çoğu bu süreçten ciddi duygusal yüklerle ve yaralanmalarla çıktı. Hem üniversite sınavına giren bir gencin annesi olarak hem de öğrenci koçluğu ve İzotomi alanlarında gençlerle çalışan bir profesyonel olarak … Devamını Oku!

Sınav Kaygısının Önemli Nedenlerinden Biri Ortadan Kaldırılabilir!

“Bu yazı bu sene sınava hazırlanma sürecine giren öğrencilerin aileleri için yazılmıştır. Konu gerçek olmakla birlikte kişi isimleri ve detaylar gizlilik açısından değiştirilmiştir…” Sadece bir an istiyorum dedi karşımdaki öğrenci, kafamda olumsuz düşüncelerin, korkuların ve kaygıların olmadığı bir an… Öylece kalakaldım. Yüzüne baktım. O güzel yüzünün, parıldayan gözlerinin üzerine bir hüzün perdesi inmişti sanki… Önünde … Devamını Oku!

İşsiz Kalan Gençler: Y Kuşağının Ebeveynleri Çocuklarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Tüm dünyada işsizlik oranları hiç olmadığı kadar arttı. Pandeminin yarattığı etkiler de iş piyasasına büyük bir darbe vurdu. Y kuşağı ve sonrası, işsizlik dalgasının en sert şekilde etkilediği nesil oldu. Ebeveynler, genç çocuklarına nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda büyük bocalamalar yaşıyor. Dün 64 yaşındaki Peggy’den bir telefon aldım. Oğlunun çevre bilimleri mezunu olması konusunda endişeliydi. Bana … Devamını Oku!

Senden “Üstün” Değilim !

Ben üstün zekalı bir gencim.   Anlaşılmadığımı düşündüğüm zamanlar, sanki başımın üzerindeki bulut peşimi bırakmıyor ve her nedense sanki kimsenin göremediği bir gölge, yüreğimin tam ortasında, yaşamaya alıştığım şekilde, duruyor. Üstün zeka’lıymışım ! Başında “üstün” var diye sizden daha üstün olduğumu düşünüyorsanız bir de şu açıdan bakın ! Akranlarım tarafından çoğu zaman anlaşılamamak ve dışlanmak … Devamını Oku!

Çocuklar En Az Riskli Gruptalar, Korona Virüsü Kapsalar Bile Hafif Şekilde Atlatıyorlar

Dün sağlık bakanının açıklamasından sonra koronavirüsün ülkemiz sınırları içerisine girdiğini öğrendik. Bugün itibari ile ülkemizde çok daha fazla panik yaşanma durumu olası… Sabah benim de dahil olduğum whatsapp gruplarına özellikle ailelerden gelen mesajlar durumdan dolayı yaşanan stresin ve kaygının yetişkinler için ne kadar yüksek durumda olduğunu gözler önüne seriyor. Şimdi derin bir nefes alıp hem … Devamını Oku!

Üstün Zeka ve Yetenekli Çocuklarda Teknoloji Kullanımı

Aynı an, 4 kişi… Burak (Üstün zekalı tanısını ilkokul döneminde almış 15 yaşında lise öğrencisi): Herhangi bir günün sabahıydı. Hiçbir özelliği olmayan, dünden farkını ancak takvimlerden anlayabileceğiniz bir gün daha. Gözlerimi araladım, mutfaktan gelen sesler annemin kalkmış olduğunun işaretiydi. Koridorun sonunda olan odam ile evdeki diğer odalar arasındaki mesafeyi severdim. Bana farklı bir izole hissi … Devamını Oku!

Günümüz Çocukları Neden Sabırsız, Sıkkın, Arkadaşsız?

“Bugünün çocukları yıkıcı bir duygusal durumda. Çoğu okula duygusal olarak öğrenmeye hazır olmadan geliyor. Modern yaşam tarzımızda bu duruma neden olan birçok faktör var.” Victoria Prooday Victoria Prooday, günümüz çocuklarının durumunu yaygın ve endişe verici olarak görüyor. Çocuklarının geleceğini önemseyen her ebeveyni, bu makaleyi okumaya davet ediyorum. Birçok kişinin burada yazılanları okumamayı tercih edeceğini biliyorum, … Devamını Oku!

Kendini İfade Et: Genç Kızlar İçin Güçlü Bir Rehber

Kendini İfade Et; Çekinmeden Konuşmayı Özgüvenle Parıldamayı Öğrenmek İsteyen Genç Kızlar İçin Güçlü Bir Rehber isimli kitabın yazarı Emily Roberts, genç kızlara açık bir mesaj veriyor: Kendiniz için konuşmaktan korkmayın. Kitabında, bunu nasıl yapabileceklerine dair araçlar ve konuşma yöntemleri sunuyor. Emily Roberts kitabı Austin’de terapist olarak yaptığı çalışmalardan sonra genç kızların nelerle karşı karşıya olduklarını … Devamını Oku!

Türkiye’deki öğrenciler OECD ve üye ülkeleri sıralamasında hayattan memnuniyet konusunda listenin en sonunda…

“Çocuklarınıza yaşamdan söz edebilirsiniz, Ama sizin sözleriniz yaşamın kendisi olamaz, Onlara gördüklerinizi gösterebilirsiniz, Ama sizin gösterdiklerinizle onların gördükleri İlelebet farklı olacaktır…”           William Martin Ah şu annelik babalık, onun doğumunun ilk anından itibaren kendi üzerimizde hissettiğimiz büyük sorumluluk… Onları en iyi yetiştirme telaşımız, onları koruma içgüdümüz, aman yavrumuz zarar görmesin, hayal kırıklığına uğramasın çabalarımız, onun için … Devamını Oku!