fbpx

İşsiz Kalan Gençler: Y Kuşağının Ebeveynleri Çocuklarına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Tüm dünyada işsizlik oranları hiç olmadığı kadar arttı. Pandeminin yarattığı etkiler de iş piyasasına büyük bir darbe vurdu. Y kuşağı ve sonrası, işsizlik dalgasının en sert şekilde etkilediği nesil oldu. Ebeveynler, genç çocuklarına nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda büyük bocalamalar yaşıyor.

Dün 64 yaşındaki Peggy’den bir telefon aldım. Oğlunun çevre bilimleri mezunu olması konusunda endişeliydi. Bana şunları söyledi: “İki oğlum da işsiz. Kyle diplomasını yeni aldı. İki hafta sonra işe başlayacaktı. Ancak şirket pandemi nedeniyle işe alımları iptal ettiğini söyledi. Daniel 27 yaşında ve bir matbaa şirketinde grafik tasarımcı olarak çalışıyordu. Nisan ayında işten çıkarıldı ve bölgesinde başvuracak bir iş ilanı bile bulamadı. Oğullarım iş bakmayı bırakıyorlar. Bir önceki nesle mensup bir anne olarak daha önce de durgunluk zamanları gördüm. İşverenlerin hala işe alım yaptığını biliyorum, ancak artık rekabet daha zorlu. Oğullarımın iş bulmasına yardımcı olmak için ne yapabilirim?”.

Peggy’nin yaşadığı hayal kırıklığını ve oğullarına yardım etme konusundaki arzusunu anlayabiliyorum. Siz de kendi çocuklarınızla birlikte aynı süreçten geçiyor olabilirsiniz. Toplumlarımız normalleşmeye başlarken, çocuklarınızın iş arama sürecine yardımcı olmak için aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz.

Yaz Mevsiminin Cazibesine Kapılmayın

Çocuklarınızın yaz mevsiminde çalışmamak için sizi ikna etmelerine izin vermeyin. İşverenler, genç yetişkinlerin çalışmaya başlamak için istekli olduğunu duymak ister. İş aramak bir maratondur, kısa mesafe koşusu değil. İş başvuru süreçleri zaman alır ve bir görüşmeye katılabilmek için çalışmaları gerekir. Süreç muhtemelen aylar sürecektir. Bu yüzden çocuklarınızın yaz mevsiminde de haftada 15-20 saatlerini iş aramak için harcamalarını önerin. Aksi takdirde etkili olma şanslarını yitirebilirler.

Arama Alanlarını Genişletmeleri İçin Teşvik Edin

Genç çocuğunuzun ne yapmak istediğini bulması için biraz zaman harcaması gerekebilir. Halihazırda çalıştıkları endüstri korkunç sıkıntılar içinde olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun diğer fırsatları da görebilmesi için ona yardımcı olun. Fikirler önerebilir, bir yol tanımlamaları için yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun göz önünde bulundurması gereken iş fırsatlarını daha geniş bir açıdan görebilmesi için sizin de yeteneklerinizi kullanmanız gerekebilir.

Online iş fırsatlarını araştırmak için zaman ayırın. Böylece hangi alanlarda iş ilanı olduğunu ve hangilerinin şu anda yeni çalışan aramadıklarını bilebilirsiniz.

İşverenler Çalışanların Tecrübeli Olmasını İster

İşe alım yöneticileri, özgeçmişlerde büyük boşluklar görmek istemez. Büyük şirketlerin CEO’ları, zor zamanlarda bile kendini yetiştirmek için çaba harcayan çalışanlardan etkilenir. Çocuklarınızın internet üzerindeki iş platformlarına üye olmalarını ve Freelance işler yapmalarını önerebilirsiniz.

Çocuğunuzun uzmanlık alanı online işler yapmaya uygun değilse, ondan haftada birkaç saatliğine bir hayır kurumunda gönüllü olarak çalışmasını isteyebilirsiniz. Organizasyonun onu tanıması ve zamanı geldiğinde referans olması iş arayış sürecine katkıda bulunacaktır.

Ağ Kurmalarına Yardım Edin

Çoğu genç ağ kurmayı sevmez. Bu yüzden çocuğunuza işlerin %70’inden fazlasının ağ kurarak bulunduğunu açıklamanız gerekir.

Çoğu ebeveynin çocuklarından daha geniş bir ağı vardır. Arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza veya Facebook bağlantılarınıza şirketlerinin işe alım yapıp yapmadığını sorun ve çocuğunuzun iş unvanını söyleyin. Bir iş olasılığı varsa, çocuğunuzu bu kişiye tanıtın. Çocuğunuza iş görüşmeleri ve güçlü yönleri için önerilerde bulunabilir, hatta koçluk hizmeti almasını sağlayabilirsiniz. Bundan sonrası tamamen kendi ellerinde!

Robin Ryan

Çeviren: Pınar Göker