fbpx

ARAŞTIRMA SONUÇLARI: GENÇLERİN 30 YAŞ HAYALİ NE?

30 yaşınıza geldiğinizde ortalamanın üç katı maaş alıyor olmaya ne dersiniz? Kulağa iyi geliyor değil mi?

İngiltere’de ergenlik çağındaki iyimser gençlere de fikir iyi gelmiş ki 2000 in üzerinde 13-19 yaş arası gençle yapılan bir araştırmada 30 yaşlarına geldiklerinde 70 bin pound kazanacaklarını söylemişler. Bu miktar İngiltere’de 30 yaşındaki yetişkinlerin kazandıkları ortalama ücretin üç katı.

Yapılan çalışma aynı zamanda gençlerin neredeyse yarısının hayallerindeki işi yapacaklarına inançlarının güçlü olduğunu ve %21’nin kendi işlerini kuracaklarına inandıklarını gösteriyor.

On gençten birinin video oyun yaratıcısı, blogger, sosyal medya uzmanı olmak gibi daha modern işlerde gözü olsa da en çok istenen işlerin hala geleneksel meslekler olduğu ortaya çıktı. En çok tercih edilenler, mühendislik, öğretmenlik ve arkasından gelen, avukatlık ve hemşirelik.

Yüksek maaş beklentilerinin yanı sıra %62 oranında gençler tutku duydukları bir işi yapmak istiyorlar. İyi ve kibar insanlarla çalışıp, 30 yaşlarına gelmeden ev sahibi olmak, dünyayı gezmek ve evlenip çocuk sahibi olmak da istiyorlar.

Bu noktada para ve değeri konusunda daha sağlıklı bir fikre sahip olmaları için aileler çocuklarını yarı zamanlı işlerde çalışmak üzere cesaretlendirebilir.

İyi insanlarla topluma katkıda bulunarak çalışmayı istemeleri harika bir şey ama aynı zamanda ayakları yere basarak geçecekleri aşamaları ve elde etmek istedikleri ile ilgili yapmaları gereken fedakarlıkları da görmeleri gerekiyor.

Türkiye’de de durum pek farklı değil baktığınızda. Gençler iyi para kazanmak, iş hayatında saygın bir yer edinmek ve aynı zamanda da sosyal hayatlarından ve keyif değerlerinden ödün vermemek, kendilerine yeterince zaman ayırmak istiyorlar. Bunların hepsi iyi niyetli istekler, hele ki birçoğunun tüketim toplumu içinde anne babasının çalışma odaklı hayatlarını gözlemleyerek bu sonuca varmış olmaları ihtimali çok yüksek.

Emeklerinin karşılığını alıp, sosyal bir varlık olarak yaşamlarını sürdürmeleri yeni nesil için en büyük arzumuz. Yeter ki, bu yolda anahtar kelimenin çaba sarf etmek olduğunu fark etsinler. Siz ne dersiniz?

Kaynaklar: 

The Independent News

Paraşütün Ne Renk?, Richard N. Bolles

Öz, Ken Robinson

İYİ YALANMAMIŞ AYI

Ralph Waldo Emerson ‘ın aşağıda hayatın hakkını vermek ile ilgili sözleri ebeveyn olmanın hakkını vermek ile aynı anlamı içeriyor aslında : Sıklıkla ve ağız dolusu gülmek; akıllı insanların saygısını, çocukların…

İLK İŞ GÜNÜNDE KOVULMANIN 10 YOLU

İlk iş gününüzde işten çıkarıldınız mı ya da birini ilk iş gününde işten çıkarmayı düşündünüz mü? İlginç gelebilir ama her birimizin başına gelebilir. Gelin bir örnekle duruma bakalım. Sevgili Yeşim,…

EVİNİZDE BİR ERGEN VAR MI?

Ergen olmak zor diye düşünüyorsanız bilin ki ergenlere bir şeyler öğretmek daha da zor. Yetişkinlere göre düşünce yapıları farklı, risk almaya daha fazla eğilim gösteriyorlar, uykucular, duyguları yanlış okuyorlar, akran…