fbpx

İYİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Harvard’lı psikologlar iyi çocuklar yetiştirmenin neye mal olduğunu araştırıyorlar ve öne sürdükleri denemiş ve gerçek altı strateji var ki onları dikkate alarak çocuğunuzun içindeki en iyiyi ortaya çıkartabilirsiniz.

Anne babalar teknolojinin çocuklarını bozduğunu düşünerek dertlenirken, kendileri de dijital ortamda her  gün çocuk yetiştirmek ile ilgili çeşitli yeni sorunlar ve tehlikeler ile karşı karşıya geliyorlar.

Aslında  modernite çılgınlığının ardında ahlaklı bir çocuk yetiştirmenin temel unsurları değişmedi. Ebeveynler çocukları hedeflerine ulaşsın ve mutlu olsun istiyorlar. Harvard psikologlarının görüşü de bunun iyilik ve empati pahasına olmaması gerektiğini savunuyorlar. Dürüst ve hedef odaklı insanlar olmaları için neler yapabilirsiniz bir bakalım:

1) Çocuklarınızla Vakit Geçirin

Çocuklarınızla düzenli olarak birlikte vakit geçirin. Onlara dünya görüşleri ile ilgili açık uçlu sorular sorun, ve cevaplarını dikkatle dinleyin. Bu şekilde sadece çocuğunuzu eşsiz kılan özellikleri öğrenmekle kalmayacaksınız fakat aynı zamanda onlara birine nasıl ilgi ve yakınlık gösterebileceğini gösteriyor olacaksınız.

2) Paylaşın

Araştırmacılara göre çoğu ebeveyn çocuklarının iyiliksever olmasına öncelike verseler de çocukların sıklıkla bu mesajı almıyorlar. O yüzden buna ne kadar önem verdiğinizi onlara söyleyin. Böylelikle bunun uyum göstermeleri gerekn bir şey olduğunu bilirler. Öğretmenler, koçlar ve çocuğunuz ile ilgilenen diğer insanlardan takım çalışması, işbirliği ve genel anlamda iyi bir insan olmak adına neler yaptıklarını öğrenin.

3) Nasıl sorun çözeceğini ona gösterin

Karar alma süreçlerinde alacakları kararın diğer insanları etkileyeceği durumlarda onlarla destek olun. Örneğin, bir spor aktivitesini bırakmak ya da kulüpten ayrılmak istiyorsa bu kararı alırken sorununu kaynağını görmesi ve takıma olan bağlılığını sorgulaması için yardımcı olun.

4) Yardımseverlik ve şükran günlük hayatlarının vazgeçilmezi olsun

Araştırmalara göre şükran ve minnet duygularını ifade eden insanlar daha yardımsever, daha cömert, coşkulu ve bağışlayıcı oluyorlar. Bu insanlar aynı zamanda sağlıklı ve mutlular. Anne babalar çocuklarına kardeşlerine yardım etmeleri için yönlendirirlerse ve yeri geldiğinde teşekkür etmeyi hatırlatırlarsa bu gelişimleri için çok faydalı olur. İyi davranışı ödüllendirmeye gelince araştırmacılar sadece olağandışı iyilik ve nezaket eden davranışların övülmesini öneriyor. 5)

5)Çocuğunuzun yıkıcı duygularını kontrol edin

Diğer insanlar önemseme becerisi bazen öfke, utanç ve kıskançlık gibi negatif duyguların baskısı altında kalabilir. Çocukların duygularını fark edip adlandırmalarına yardım etmek bu noktada çok önemli. Aynı zamanda makul ve net sınırlar da koyulmalı ki kendi güven ortamlarını oluşturup sevip sevildiklerini hissetsinler.

6) Çocuklarınıza büyük resmi gösterin

Hemen hemen çocukların hepsi küçük bir aile ve arkadaş çevresindeki insanlara anlayış ve hoşgörü ile yaklaşırlar. Oysa ki sosyal, kültürel ve hatta coğrafi olarak kendi çemberlerinin dışındaki insanları da önemsemeyi öğrenmeliler. Onlara iyi dinleyiciler olmalarını tavsiye ederek, kendilerini diğer insanların yerine koymaları için cesaretlendirerek onlar için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.

Sonuç olarak insanlara değer veren, ahlaklı, ve saygılı bir çocuk yetiştirmek kolay değil ama hepimiz bunu başarabiliriz ve elde edeceğimiz sonuç paha biçilmez.