fbpx

Çocuğunuzun Meslek Seçimine Yardımcı Olmanız İçin 7 Yöntem

Geçenlerde tanımadığım biri bana torununun liseden mezun olacağını söyledi. “Ona üniversiteye gitmesi ve kesinlikle bir mühendis olması gerektiğini söyledim. Mühendislik harika bir meslektir. Sen de torunumun mühendis olması gerektiğini düşünmüyor musun?” dedi.

“Torununuzla hiç tanışmadım ve kim olduğunu, güçlü yönlerini, ne konuda tutkulu olduğunu bilmeden hangi kariyeri seveceğini de söyleyemem. İnsanların güçlü yanlarıyla tutkularının birleştiği bir kariyeri seçmeleri harika olur” diye cevapladım.

Başını yana eğdi ve “Hımmm” dedi. “Tutku. Kimse işi hakkında tutkulu değil. İş, iştir” dedi.

Ona gülümsedim, kibarca onunla aynı fikirde olmadığımı, sevdiğin işi yapmanın kesinlikle mümkün olduğunu söyledim.

Bir meslek seçimi söz konusu olduğunda, insanlara aşağıdakiler de dahil olmak üzere her türden korkunç tavsiye verilir:

“Prestijli bir kariyer seç.”

“Sana en çok para kazandıracak kariyeri seç.”

“Güvenli yolu seç.”

“Bir iş sadece bir iştir. İşin tatmin edici olmasına gerek yok.”

“O, şu, bu işini seviyor. Sen de o işi yapmalısın.” Ya da tam tersi: “O, şu, bu işinden nefret ediyor. Bu işi asla yapmamalısın.”

Her hafta işimize saatlerimizi veriyoruz. Haftalar aylara, aylar yıllara dönüşüyor. Sevdiğiniz işi yapmak hayatınızı daha tatmin edici hale getirir. Bu nedenle, sevdikleri işi bulmaları ve yapmaları için çocuklarımıza rehberlik etmeliyiz.

Bu makaleye göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversite öğrencilerinin yüzde 80’i en az bir kere ana dallarını değiştiriyor. Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne göre, üniversite öğrencileri üniversite hayatları boyunca ortalama üç kez ana dalını değiştiriyor. Bir ana dal seçmek ve bunu birkaç kez değiştirmek, öğrenciler için oldukça stresli olabilir.

Öğrenciler üniversitedeyken, kendileri için en uygun kariyer yolunu seçmek için gerekli yaşam deneyimine ya da kişisel bilgilere sahip değildir.

Neyse ki, çocuğunuzun kendisi için doğru kararları vermesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

İşte çocuğunuzun kendisi için doğru kariyeri seçmesine yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Çocuğunuzun uzantınız olduğu düşüncesine direnin.

Çocuğunuz eşsiz bir bireydir. O, sizin uzantınız değildir. Sizi delirtebilecek bir iş, onun yapmaktan çok keyif aldığı bir iş olabilir. Çocuğunuza neyi yapması ve neyi yapmaması gerektiğini söyleme dürtüsüne direnin. O sizin mezun olduğunuz bölüme ya da yaptığınız işe ilgi duymuyor olabilir.

2. Çocuğunuzun güçlü yönlerini ve tutkularını keşfetmesine yardımcı olun.

Çocuğunuzu yetenek sınavına girmesi ve bir kariyer danışmanıyla görüşmesi için ikna edin. Çocuğunuz doğal yetenekleriyle ilgili bir kariyerle ilgileniyorsa, test sonuçlarından yola çıkarak gücünü bu kariyere yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Bu alandaki güçlü yönleri ve sıra dışı bakış açısı, dünyaya eşsiz ve değerli bir katkıda bulunmasını sağlayabilir.

3. Çocuğunuzun bir mentor bulmasına yardımcı olun.

Çocuğunuz için olumlu, teşvik edici bir rol modeli arayın. Çocuğunuz belirli bir kariyer yoluna yoğun ilgi gösteriyorsa, bu alanda ilham verici bir danışman bulmasına yardımcı olun. Harika bir akıl hocasına sahip olması, kariyerinde ilerleme isteğini körükleyebilir.

4. Çocuğunuzun ilgi alanlarını bulması için onu çeşitli aktivitelere yönlendirin.

Çocuğunuza yeni etkinlikler denemesi için fırsat verin. Onu doğaya, sanata, bilime, müzeye, hayvana, seyahate, insana yönlendirin. Çeşitli etkinliklerin tadını birlikte çıkarın. Neyin ilgisini çektiğine dikkat edin. Merak ettiği veya heyecan duyduğu bir konu varsa, bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayın. Bir kariyere duyulan heyecan, derinlemesine araştırmaya devam ettikçe yavaş yavaş ortaya çıkar.

5. Kabilenizi bulun ve çocuğunuzu da bulmaya teşvik edin.

Jim Rohn’un dediği gibi, “En çok vakit harcadığınız beş kişinin ortalamasısınız”. Bir ebeveyn olarak çevrenizde harika bir insan kabilesi inşa ettiniz mi? Ve çocuğunuzu da kendi kabilesini bulmaya teşvik ediyor musunuz? Çocuğunuza kendi rahatlık alanından çıkması ve dış dünyaya dahil olması için meydan okuyun. İster spor, ister hizmet kuruluşu, isterse iş kulübü ya da farklı birçok olanak olsun, onlardan yararlanarak ilham veren meslektaşlarınızla vakit geçirmeye teşvik edin. Çocuğunuzun birlikte vakit geçirmeyi seçtiği kişi; hayal gücünü, inandıklarını ve karşısına çıkacak fırsatları büyük ölçüde etkileyebilir. Hayatında inanılmaz bir insan kabilesi olması, tüm potansiyelini geliştirmesine yardımcı olarak aldığı kararları etkileyebilir.

6. Harika bir örnek olun.

Çocuğunuz her hareketinizi izler, bu yüzden zevk aldığınız işi yapmanın harika bir örneği olmaya çalışın. Sizin gerçekten sevdiğiniz bir kariyer inşa ettiğinizi gördüğünde, sevdiği işi bulması ve yapması mümkün olabilir. Sevdiğiniz işi yapmak için asla çok yaşlı değilsiniz, bu yüzden sizi aydınlatan şeyleri araştırın, sevdiğiniz şeyleri daha çok, önemsemediklerinizi ise daha az yapmaya çalışın.

7. Sabırlı ve cesaretlendirici olun.

Çocuğunuza, sevdiği işi yapma arayışının genellikle uzun süren bir kendini keşfetme ve deneme süreci olduğunu hatırlatın. Çocuklar kariyer yolunda ilerlerken rotayı değiştirebilirler. Bu zor kararlar sırasında çocuğunuza karşı sabırlı olun ve kendisi hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam etmesini sağlayın.

Kaynak: https://www.lifehack.org/376741/7-ways-help-your-child-choose-career