fbpx

MR. HYDE İLE EŞEK SAATİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Dr.Jekyll ve Mr.Hyde’ı hepiniz bilirsiniz. Hikâyenin en önemli özelliği bir zihnin iki zıt yönünü anlatmasıdır. Hepimizin içinde var olan, bizim karanlık ve aydınlık yanımızı gösteren bir metaforu öyküleştirir.

Size eserden benim için çok anlamlı olan bir alıntı vereyim.

“Sakin zihinler korkmaz ya da karışmazlar, fakat büyük bir şans ya da şanssızlık yaşadıklarında kendilerine özel hızda ilerler. Tıpkı fırtınada çalışan bir saat gibi…”

Sakin olmayan zihinler ise bazen Dr.Jekyll, bazen ise Mr.Hyde olurlar. İnsanoğlu kimi zaman iyi taraflarını gösterirken kimi zaman kötü taraflarını gösterir. Eskilerin kullandığı Eşek Saati ve Eşref Saati bunun Anadolu versiyonudur. Doğru versiyon eşek değil EŞŞEK olsa da Türkçe’ye uygun yazayım dedim.

Buna nereden geldin derseniz, şu soruyu kendine sormanın faydasını açıklamak için bir giriş aradım, bulabildiğimde işte bu oldu.

Soru mu?

Soru da şu:

“Eşşek saatimi bilmenin faydası ne?”

Ya arkadaş sen öyle eşref saatine denk geldiğinde iyi ve harika bir insansın ama stres olduğunda Eşşek Saatinedenk gelir ve hiç de istemediğin pişman olacağın şeyler yaparsın. Eğer Eşek Saatini ve nelerden stres olduğunu bilirsen uygun davranmak ve hatta çevreni uyarmak için bir şansın olur. Emin olun başımıza problem olarak ne geliyorsa bu Eşşek saatimizden geliyor. Birazcık farkındalık ve proaktif yaklaşım durumu değiştirebilir.

Şimdi bu bilimsel görünmeyen Eşşek Saatinin aslında mizacımızla direkt bir ilişkisi olduğunu söyleyebilirim. Eğer rahat olduğumuz zamanları, stres olduğumuz zamanlardan ayırabilirsek hem hissedebilir hem de kolayca müdahale edebiliriz.

Eşşek Saatinin en önemli kısımlarından biri ise insanların bizi o anlara göre tanımlamasıdır. Örneğin siz yıl boyu yumuşak huylu birisiniz ve sadece 3-5 ayda bir sinirleniyor ama ortalığı yıkıyorsunuz. Kimse sizi yumuşak huylu olarak hatırlamayacaktır. İstediğiniz kadar etrafınıza “Ben öyle değilim.” deyin. Zinhar inanmazlar. Aksine çok öfkeli biri olduğunuzu düşünme ihtimalleri azımsanmayacak kadar yüksek. İşte bu yüzden stres hattında iken bunu fark etmeniz ve yeniden öfkenizin, korkunuzun, endişenizin sebebini bulma ve yoğunlaşarak yeniden rahat hattınıza geçmeniz kolaylaşacaktır.

İzotomi envanterinde binlerce mizacı test ettik ve elbette sorularla rahatlık çizgilerini ve stres çizgilerini yüksek doğrulukla anlayabiliyoruz. Siz de biraz kendinizi gözlemlerseniz fark edebilirsiniz. Size tavsiyem bir an önce içinizdeki Dr.Jekyll ve Mr.Hyde’ı bulun. Bu muhteşem eseri bilmeyenler de hemen içlerindeki Eşşeği ve Eşrefi aramaya başlayabilirler.

Bu çok faydalı bir egsersiz olur. Bunun kariyeriniz ve yaşamınız için ne kadar anlamlı olduğunu bilseydiniz hayatınızda arayacağınız ilk şeyin içinizdeki “Eşşek” olacağını garanti edebilirim.

NEDEN BAZILARI DAHA ŞANSSIZ!

Küçük yaşlardayken en çok düşündüğüm şeylerden biri, neden bazı insanların diğerlerinden daha az şanslı olduğuydu. Çocukluğumu Karadenizli bir babanın ve Mardinli bir annenin üç çocuğundan biri olarak geçirdim. Bir memur…

İŞ DEĞİŞTİRMEK İSTEYENLER İÇİN…

Son dönemlerde kurumsal şirketlerde çalışanların işleriyle ilgili mutsuzluklarına sık sık şahit oluyorum. Çoğu yeni bir iş arayışında… Bazıları aktif bir şekilde, bazıları ise daha pasif şekilde iş arama/tarama halindeler. Çoğuna…

EBEVEYN OLARAK İYİ BİR ROL MODEL MİSİNİZ?

Anne-babalara genel olarak iyi bir ebeveyn olup olmadıklarını anketimizde sorduk. Büyük bir çoğunluk “eh, övünmek gibi olmasın ama iyi bir ebeveyn olduğumu düşünüyorum açıkçası…ehem” dedi (tam olarak böyle mi söylediler…