fbpx

Kendini İfade Et: Genç Kızlar İçin Güçlü Bir Rehber

Kendini İfade Et; Çekinmeden Konuşmayı Özgüvenle Parıldamayı Öğrenmek İsteyen Genç Kızlar İçin Güçlü Bir Rehber isimli kitabın yazarı Emily Roberts, genç kızlara açık bir mesaj veriyor: Kendiniz için konuşmaktan korkmayın. Kitabında, bunu nasıl yapabileceklerine dair araçlar ve konuşma yöntemleri sunuyor.

Emily Roberts kitabı Austin’de terapist olarak yaptığı çalışmalardan sonra genç kızların nelerle karşı karşıya olduklarını görünce yazmaya karar verdi. Kendisini “geleneksel bir terapistten ziyade bir akıl hocası” olarak görüyor. Genç kızların yaşadıklarını görünce, dünyanın değişmesi için yardım etmek istedi. Bunu yapmak için geniş bir platforma ihtiyacı vardı, o da deneyimlerini ve konu hakkındaki bilgilerini bir kitapta derlemeye karar verdi.

Kitap yazma ve sosyal medya kullanma dersleri almak için New York’a taşındı. Orada ayrıca bireysel ve grup terapilerinde genç kızlarla çalışmaya başladı. Kızlara, kendilerine nasıl güvenecekleri konusunda bilgi sağlamak ve iç dünyalarında neler yaşadıklarını daha kolay anlayabilmelerini sağlamak üzere yardımcı olmak için bir blog oluşturdu.

Yazdıkça, kaynakların aslında o kadar da etkili olmadığını fark etti. Genç kızlar, kendileri için nasıl ayağa kalkacaklarını bilmiyorlardı. Çevreye uyum sağlamazlarsa arkadaşlarını kaybetmekten korkuyorlardı. Özgün düşüncelerinden dolayı çemberin dışında kalmaktan, çevrelerine uyum sağlayamamaktan endişeleniyorlardı. Diğer kızlarla ve erkeklerle nasıl anlaşacaklarını bilmiyorlardı. Her şey hakkında endişe duyuyorlardı.

Geceleri yatağa yattıklarında kendilerini ifade edemedikleri için suçluluk duygusu hissediyorlardı. Roberts, bu genç kızların kendilerini ifade etmelerini ve suçluluk duygusundan kurtulmalarını kendisine amaç edindi.

Emily Roberts, genç kızlara duygularının doğal olduğunu söylüyor. Önemli olan, duygularını nasıl analiz etmeleri gerektiğini anlamalıdır. Bu, genellikle öğretilmeyen bir şeydir. Roberts’a göre esas güç, özgünlüğü bulmaktır.

Genç kızlar genellikle ne yapmaları gerektiğini bilir. Roberts sık sık kendisini tuttuğunu ve sorularını cevaplamalarına izin verdiğini söylüyor: “Onlara bazı şeyleri çözmeleri için alan tanımalısınız”.

Öğrettiği en önemli derslerden biri, mesajlaşma ve sosyal medya ile nasıl başa çıkılması gerektiğidir. “Bu sizin itibarınız” diyor. “Gönder tuşuna basmadan önce durakla, sosyal medyada paylaşım yapmadan önce durakla ve düşün. Telefonunu yere bırak. Bu sizin sahip olduğunuz en önemli güçlerden biri”. Yapılması gerekenleri şöyle özetliyor:

  1. Telefonunu veya bilgisayarını bir dakikalığına bırak.
  2. Kendine niyetinin veya beklediğin sonucun ne olduğunu sor. Amacın olumlu mu, yoksa olumsuz mu?
  3. Sadece bir an bekle. Beklediğin zaman dürtülerin sakinleşecek ve daha net düşünebileceksin.
  4. Yüksek sesle söyle. Diğer insanlar yorumunu bu şekilde duyacak. Sence söylediklerin dışarıdan nasıl duyuluyor?
  5. Düzenle. Gönder tuşuna basmadan önce mesajının net bir şekilde anlaşılabilmesi için gerekli değişiklikleri yap.

Emily Roberts’ın kitabı genç kızlara yönelik olsa da, pek çok yetişkinin çıkarabileceği dersler var. Okullara konuşma yapmaya gittiğinde, genç kızların sorularını alıyor ve aldığı soruların büyük bir çoğunluğu şöyle: “Annemin sürekli telefonuyla ilgilenmesini nasıl engelleyebilirim?”, “Annem araba kullanırken telefonuna bakıyor. Ona durmasını söylediğimde bana kızıyor. Ne yapmalıyım?”, “Annemin beni duymasını nasıl sağlayabilirim?”.

Anneler birçok iş bir arada yapabilseler de, çocukların fiziksel onları dinlediğinize dair belirtilere ihtiyaçları var. Çocuğunuz sizden hiçbir yere dağılmamış ilginizi bekliyor.

Emily Roberts’ın “Kendini İfade Et; Çekinmeden Konuşmayı Özgüvenle Parıldamayı Öğrenmek İsteyen Genç Kızlar İçin Güçlü Bir Rehber” adlı kitabı Türkiye’de Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanmıştır.