fbpx

BEN ONUN ANNESİYİM!

“Doğada her şey akıştadır. Anne kuş yavrusunu korumak ister ve besler, ta ki o uçmak için çırpınana kadar… ​Zamanı geldiğinde o çırpınan kanatlara yol verir ve bırakır, genç kuşlar özgürce mavi gökyüzüne uçarlar…”

Çocuk sahibi olduğum yeni dönemlerdi, yorgun ve uykusuz bir biçimde açmıştım kapıyı… Karşımdaki annemdi. Anne dedim ne olur yardım et, çok ağlıyor, susturamıyorum. Hemen içeri girdi, paltosunu bile çıkarmadan hızlıca ağlayan bebeğimi kucağına aldı, işte o zaman bebeğim sakinleşti ve birazdan uykuya daldı. Ben odada yalnız kaldığımda asla iyi bir anne olamayacağımı ve çocuğumu koruyamayacağımı düşünüyordum. Bu düşünce beni o kadar acıtmıştı ki istemsizce gözyaşlarım yanaklarımdan aktı. Annem beni görünce “Gel” dedi bana sarıldı. “Korkma sen iyi bir annesin ve öyle olacaksın” bundan çok eminim diye ekledi. Şefkatli sesi ne kadar da iyi gelmişti.

Benim endişelerim uzun bir süre geçmedi. Sanki doğumla birlikte içimde “anne” kimliğindeki başka birisi ile tanışmıştım. O kişi benim özgür ruhumun, güvenli duruşumun ve belki de biraz kendimi düşünen yapımın tam tersine hem tüm hayatını çocuğuna adayacak kadar fedakar hem de kendine güvensiz biriydi. Onunla uyumlanmamız kolay olmadı, çok endişeli olduğu için bazen onu suçladım, bazen o beni suçladı, bazen tartıştık, bazen barıştık, bazen de birlikte ağlaştık. Seneler hızlıca ardı ardına geçti. Bebeğim büyüyüp yaş alırken ben de annelikte yaş aldım. İçimdeki anne kimliği ile barıştım, o da benimle barıştı. Artık daha güvenli ve çocuğumun gelişimini seyretmekten keyif alır bir hale gelmiştim. Onunla birlikte ben de büyüyor ve gelişiyordum.

Birçok anneye bu satırların tanıdık geldiğini biliyorum. Sanırım hayat boyu hepimiz için bu öğrenme süreci devam edecek. Zaten anneliğin en keyif verici taraflarından biri bu… Daha dün 3 saatte bir emzirdiğiniz bebeğiniz bugün size karşı düşüncelerini savunan genç bir kişi olarak karşınıza çıkıyor. Bir bakıyorsunuz kendinizi bu genç ile geleceği hakkında konuşurken buluyorsunuz. Konuşmalarınızda ne kadar objektif bir bakış açınız olsa da bazen alttan alta o annelik kimliğiniz ve koruyucu tarafınız baskın hale gelebiliyor. Aslında bu içten gelen ve çok doğal bir duygu… Ben konusunda uzman bile olsa annelerin “anne” olarak kalması gerektiğini, çocuğumuzla yapabileceğimiz en iyi şeyin ise sohbet etmek olduğunu düşünüyorum.

14 yaşındaki kızım liseye geçiş sınavı sonrası gelip “Anne hadi artık bana izotomi yaptıralım, Fen Lisesi mi Anadolu Lisesi mi bir karar vermem lazım, ben veteriner olmak istiyorum ama ya ileride fikrim değişirse” dediğinde konusunda uzman olduğum bu işi hiç düşünmeden başka bir izotomi analisti arkadaşımdan yapmasını rica ettim. Ne kadar gençlerin mutlu meslek seçimlerinde yoğun olarak çalışan bir uzman olsam da bir anneydim ve en sağlıklı olanı kendi çocuğumun çalışmasını bir başka arkadaşımın yapmasıydı. Bunun tüm ebeveynler için geçerli olduğunu düşünüyorum. İçinizdeki annelik kimliğinin ne zaman ortaya çıkacağını bilemeyebilirsiniz. Bu sebeple çocuğunuzu ne kadar iyi tanıyor olursanız olun, hatta onun hakkında ne kadar gerçekçi öngörüleriniz olursa olsun özellikle meslek seçimi gibi önemli olan bir konuda işin uzmanlara bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

Yaptığım çalışmalarda edindiğim tecrübeler ise bu görüşümü doğrular nitelikte… Çoğu zaman ailelerin çocuklarını seçimlerinde özgür bıraktıklarını ifade ettiklerini bir taraftan da farkında olmadan onları istedikleri noktaya çekmek için çabaladıklarını ve gençlerin de kendi isteklerini ailelerin beklentileri yönünde yapılandırdıklarını gözlemliyorum. Elbette ki aileler çocuklarının mutluluğunu istiyorlar. Fakat onların mutluluğu ancak ve ancak kendilerini tanıyarak yapacağı seçimlerle olabilir. Bu sebeple bu çalışmayı çok değerli buluyorum. Gençlerin değerlerinin, mizacının, ilgi ve istek alanlarının, güçlü yönlerinin belirlendiği, gencin kendini tanımasına fırsat olan ve ailenin de çocuğunu çok detaylı tanıdığı bu çalışma, gençlere farkındalıklı seçim yapma imkanı yaratıyor ve onları mutlu bir geleceğe hazırlıyor.

Bir izotomi analisti olarak çocuğuma tam da bu yüzden izotomi yaptırıyorum. Yapılan bu çalışmanın yarattığı faydayı biliyorum. Onları bekleyen uzun gelecekte onlar için yapabileceğimiz en iyi şeyin onların kendilerini tanımalarına fırsat yaratmak olduğunu düşünüyorum. Biz hep onların bir adım arkasında ihtiyaçları olduğu anda uzanacak noktada olmalıyız. Onların vereceği kararlara saygı duymalıyız. Korkmadan, yargılamadan ve sevgiyle….

YKS 2022 tercih süresi bitti ama neler kaldı

Dün itibari ile YKS 2022 tercih süresi bitti. Geçirilen bir seneye bakıldığında özellikle öğrenciler açısından çok ciddi stres oluşturan zor bir sürecin sonuna gelinmiş oldu. Öğrencilerin çoğu bu süreçten ciddi…