fbpx

İÇİNDE SEVGİ BARINDIRAN İÇİN TÜM DÜNYA TEK BİR AİLEDİR

İçinde sevgi barındıran için, bütün dünya tek bir ailedir

Osho

Bazı günler insan hayatında iz bırakır. Sanki bir duyguyu fark ettirmek ve hayatın anlamını hatırlatmak için kurgulanmıştır her şey… Dün yaşadığım olaylar dizisi de bana bunu hissettirdi.

Sabah izotomi görüşmem vardı. 17 yaşında bir genç … Mutlu meslek seçimi ile ilgili gelmişti karşıma… Kafası çok karışıktı, mühendislikten, psikolog olmaya hatta motorsiklet ile dünyayı dolaşmaya kadar her türlü fikir vardı aklında… Gözleri ışıl ışıldı, gülünce yüzü aydınlanıyordu. İlgi alanlarından bahsederken down sendromlu çocuklarla yaptığı çalışmadan bahsetti. Onun bu hikayesi bir tanıdıklarının down sendromlu çocuğu ile ilgilenerek başlamıştı. Onunla olan iletişim onu o kadar mutlu etmişti ki daha çok kişiye ulaşmak anlamında bir projeye katılmıştı. Görüşme ilerlerken onu endişelendiren konuyu sorduğumda ise “Bireysel değil dedi, bireysel konular mutlaka çözülür, evrensel olarak endişelerim var. İnsanlık olarak nereye gittiğimiz konusunda endişelerim var. Bence bireysel olarak yapabileceğimiz her şey çok önemli” dedi. Yapabildiği en iyi şeyi sorduğumda ise “İnsanları sevmek” diye cevap verdi.

Sevgi… Ne kadar iyileştirici bir gücü var değil mi… Sonra görüşmeden çıktım, kurum içinde yayınevi tarafında editörlük yapan bir genç kız ile konuşmaya başladım. Babasının yazdığı kitaptan bahsetti. Kendisi de bu kitabın editörlüğünü yapmıştı. Ailesinden ve küçüklüğünde evde olan sevgi ortamından bahsetti. Sevgiyle büyüyen bir çocuk olduğu gözlerinden ve konuşmalarından ne kadar da belliydi. Sevgi dokunduğu her şeyi dönüştürüyor ve güzelleştiriyordu. Ardından onunla “Kitap Koala” projesinden bahsettik. Yayınevinin başlattığı bu projede internet sitesinden kitap alındığında yaralı hayvanlara yardım eden bir ambulans sistemi kurulması planlanmıştı. Geliri tamamen sokak hayvanlarına ayrılan bu proje sevginin ve fayda yaratmanın başka bir halini gösteriyordu.

Eve dönmek üzere dolmuşa bindim. Telefonda bana danışmak isteyen biri ile konuştum, konu üstün zeka tanısı almış çocuğu ile ilgiliydi. Hem teknik hem de pratik bilgiler vermeye çalıştım. Her ne konuştuysam telefonu kapattığımda yanımda oturan yaşlı amca şunu söyledi. “Sevgi” dedi, en önemlisi bu, hem aile içinde hem de eğitimde bu çok önemli… Telefonda bununla ilgili bir şey söyleyip söylemediğimi hatırlamakta zorlandım. Sonra düşündüm bugün her yerden sevgi mesajları geliyordu.

Eve geldim. Televizyonu açtım, bir program vardı. Evlatlık verilen ve Amerika’da büyüyen bir kişi Türkiye’deki annesi ve ablası ile karşılaşıyordu. Amerika’da onu büyüten anne ve babası da onunla birlikteydi. Anne, kız kardeşler kavuşmanın mutluluğu ile ağlarken Amerikalı aile de onlarla birlikte ağladı. Bu sevgiyi ve mutluluğu paylaştıklarını ifade ettiler. Bu nasıl da güzel ve anlamlı bir andı…

Hayat… Günlük yaşantıda yaşadığımız her şey… Bazen beklentilerimize cevap alamamak, bazen üzücü olaylar ile karşılaşmak, bazen de bizi sinirlendiren şeyler, başkaları için duyduğumuz olumsuz hisler… Anlık olarak ya da bir süreliğine yaşadığımız kötü duygular… Ben bunu insanın ruhsal cehennemi olarak ifade ediyorum. Zaman zaman hepimiz bu duyguların içinde kayboluyoruz, bu oldukça insani ve doğal… Tam tersi olarak sevgiyi ve paylaşımı da insanın ruhundaki cennet olarak tanımlıyorum. Sevginin her türlü hali, tüm canlıları hatta evreni kapsayan… İyileştirici olduğu kadar da sonsuz bir mutluluk ve huzur veren… Bunun tarifi çok zor. Tüm göğüs kafesini kaplayan ve belki de kalbi genişleten muhteşem bir duygu…

Bu duyguları yaşamak, paylaşmak, hayata değer katmaya çalışmak, yaptığımız her şeye sevgi katmak çok önemli… Sevgiyle yapılan her iş mutlaka kalplerde yerini bulacaktır. Bu kalpler çoğalarak bizim evrensel ailemiz olacaktır.

YKS 2022 tercih süresi bitti ama neler kaldı

Dün itibari ile YKS 2022 tercih süresi bitti. Geçirilen bir seneye bakıldığında özellikle öğrenciler açısından çok ciddi stres oluşturan zor bir sürecin sonuna gelinmiş oldu. Öğrencilerin çoğu bu süreçten ciddi…