fbpx

İZOTOMİ 2.0

İZOTOMİ 2.0® Nedir ?

Bir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizlik hoşlanmadığı ve onu mutlu etmeyecek bir konuda uzmanlaşması ve bu yönde meslek seçimi yapmasıdır.

Hedefini bilmeyen bir gemi asla yanlış bir yere gidemez. Çünkü belirlenmiş bir yön yoktur. Nereye gideceğini bilmediği için denizlerde savrulur durur. İnsan olarak biz de öyleyiz. Hedefi ya da hayali olan birinin önüne çıkan engelleri aşmak için içsel motivasyonu vardır. Bu içsel motivasyona sahip olmadan çıkılan yolculuklarda zorlanma yaşandığında hemen başka bir yol seçilir ya günlük olarak acıdan kaçılır ya da günlük zevkler takip edilir.

Hedefe doğru kaynaklarla ilerlemenin bir diğer altın kuralı ise kendini tanımaktır. Hayatta başarıyı elde etmiş ancak bir türlü mutlu olamayan insanlarla karşılaşırsınız. Başarı her zaman mutluluğu getirmez ancak mutluluk her zaman başarıyı getirir. Gerçekten ne istediğini ve kendi özelliklerini bilmek bu dünyada doyuma ulaşmanın önemli kurallarındandır.

İzotomi® bu düşüncelerle yola çıkmış bir kariyer belirleme sistemidir. İzotomi® uzmanları ve gelişim psikologlarından oluşan bir ekip tarafından hazırlanmıştır. İzotomi 2.0 projesi, 2013 yılında başlayan İzotomi 1.0 projesinin devamıdır. Geliştirilerek bir üst versiyona çıkarılmıştır. Projenin amacı bir öğrencinin kendi mizacı, değerleri, istekleri, ilgi alanları ve davranış örüntülerini anlayarak kendisi için en yüksek farkındalıkla seçim yapabilmesini sağlamaktır.

İzotomi® gençlerin, ergenlik gibi hızlı değişimlerin yaşandığı, heyecanlı bir çağda, zorunluluklar ve beklentiler üzerinden değil, güçlü yönler ve temel değerler üzerinden geleceği planlamasını öngörmektedir. Mutlu bir gelecek ve dolayısıyla sürekli başarı, dışarıdan dayatılanlarla değil, ancak genç insanın kendi istekleri, değerleri ve güçlü yönleriyle oluşturulabilir. Değerlerin ve benlik algısının şekillendiği bu dönemde, genç birey ve aile kariyer sürecinin zorluklarına değil, bireyin güçlü yönlerine ve ailenin yapıcı desteğine odaklanarak birlikte mutlu bir gelecek çizebilir.

Neden İZOTOMİ 2.0®?

İzotomi® kişinin değerleri, güçlü yönleri, mizacı ve becerileri üzerinden farkındalığın sağlandığı, güçlü ve alanında tek programdır.

İzotomi kişilik örüntüsünü “tam ve doğru” olarak tespit eder.

Herhangi bir kişilik envanteri üç farklı öğrenciye takım çalışmasına yatkın olduğunu söyleyebilir.

İzotomi ise öğrencinin,

 • O davranışın nedenini,
 • Motivasyonunu
 • Potansiyellerini
 • Düşünce tarzını
 • İletişim tarzını
 • Liderlik tarzını
 • Rahat ve stres altındaki davranışlarını ifade edebilir

Ayrıca öğrenci için,

 • Gelişim önerileri sunar
 • Güçlü yönlerini belirler
 • Güçlendirilmesi gereken yönlerine dikkat çeker
 • Risklerini söyler
 • Öğrencinin içindeki gizli güçlerin ortaya çıkması için fırsat sunar

İzotomi öğrencinin mesleki eğilimlerini belirler, eğitim hayatı ve arkadaşlıkları, öğrenme tarzı ve öğrenme ortamları hakkında detaylı bilgi verirken ebeveynlere konularla ilgili tavsiyeler sunar. İçeriğinde rehberlik çalışması da bulunmaktadır.