Ne istediğini size anlatıyor mu?

  • K2_WRITTEN_BY  Doç. Dr. Gülbin Gürdal
  • K2_PUBLISHED_IN Blog
  • K2_READ 9810 K2_TIMES

Üniversite son sınıf öğrencilerimle bir dersimi "Hayat amacınız nedir? Sizi ne mutlu eder? Siz kimsiniz?" gibi sorulara ayırarak geçirdim. Başlangıç olarak tepkileri "hocam, şimdiye kadar hiçbir hocamız bize bu tip sorular sormamıştı" oldu.

İZOTOMİ projesi içinde yer almak benim için ayrı bir heyecan. Muhtemelen ben dahil birçoğumuz için bu uygulamaların gençlik dönemlerimizde aldığımız karar aşamalarında var olması bizleri farklı geleceklere taşıyor olabilirdi. O dönemlerde olduğu gibi şimdi de sınavlar ve başta üniversite sınavı aileler için hazırlık, seçim ve sonrası olarak bir bütündür. Sonuç bu sürecin iyi yönetilmesi veya yönetilememesi ile bazılarımızı mutlu edip beklentilerini karşılarken bazılarımızıysa mutsuz eder veya ileride yaşayacağımız mutsuzlukları ve tatminsizlikleri içinde gizlice barındırır.

Her birimizin hayat amacı ve hayattan beklentileri farklı. Bu konulardaki farkındalığımız zaman içinde bizimle değişiyor ve gelişiyor. Önemli olan, eğer bu farkındalıkları önemsiyor ve kendi yanıtlarımızı merak ediyorsak, hayatımızın hangi aşamasında olursak olalım vazgeçmemek.

Üniversite son sınıf öğrencilerimle bir dersimi "Hayat amacınız nedir? Sizi ne mutlu eder? Siz kimsiniz?" gibi sorulara ayırarak geçirdim. Başlangıç olarak tepkileri "hocam, şimdiye kadar hiçbir hocamız bize bu tip sorular sormamıştı" oldu. "Kendimiz bile!" Son iki soru kendi içinde çeşitlenirken, hayat amacı için sınıfın çoğunluğundan gelen yanıt "mutlu olmak"tı.

Başarılı, tatminkar ve mutlu insanların biyografilerini incelersek, hemen hemen hepsinin ortak özelliğinin sevdikleri şeyi yapıyor olmaları olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta bu üç faktörün beraberliği ve dengesi. Yaşamınızın bir dönemimde eğer bu üçlü dengeli ve beraber değilse, ne mi oluyor? İster iş adamı, patron olun, ister doktor, ister Prof. Dr., hayatınızın bir noktasında her şeyi çok rahat geride bırakıyor ve "ben artık bu işi yapmak istemiyorum" diyebiliyorsunuz.

Aileler olarak çoçuklarınızı en iyi okullarda okuttunuz, kurslara yolladınız, özel dersler aldırdınız ancak bir sorunun daha onlar için korkusuzca yanıtlanmış olması çok önemli. Ben ne olmak istiyorum? İşte bu noktada yetenek, ilgi ve sevdikleri alana yönelik meslek seçimlerini yapabilmek için İzotomi'den destek almak şu an için bilinen en doğru yöntem.

 

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES

© 2014 Sola Unitas Academy. All rights reserved