Lider olacak çocuk...

  • K2_WRITTEN_BY  Yeşim Erberksoy
  • K2_PUBLISHED_IN Blog
  • K2_READ 2540 K2_TIMES

Adam olacak çocuk…diye başlayan bir deyimimiz vardır. Peki lider olacak çocuk için ne demeli?

Yıllar önce eşimle gittiğimiz bir restoranda yan masada mama iskemlesinde en fazla 1,5 yaşında çok tatlı sarışın bir bebek vardı. Konuşmalarından yabancı olduklarını anladığımız anne ve babası arkadaşlarıyla yemek yerken o da etrafa gülücükler saçıp, el sallıyor, öpücük yolluyordu. Derken garson bebeğe aileden izin alarak bir şeker verdi. Renkli kağıda sarılı şekeri elinde evirip çevirdikten, tanımak için ağzına götürüp yaladıktan sonra başladı açmaya çalışmaya. Tatlı pembe dil dışarda minicik ellerle uğraştı durdu şekeri açmaya.

Adeta şekerle boğuştuğu dakikalar boyunca kalkıp şekeri açıp ona vermemek için zor tuttum kendimi. Bebeğe üzülmek ile anne babaya öfkelenmek arasında gidip gelirken nihayet paket açıldı. Bebeğin büyük bir zevkle ağzına şekeri atışını, kendinden memnun şapırdata şapırdata şekeri çiğneyişini hiç unutmadım.

Genelde korumacı aile yapımızdan dolayı birçoğumuza çok ters gelen bu tutum, aslında çocuğa daha ufak yaştan itibaren kendi sorununu kendi çözme şansı verdiği için geleceğin güvenilir, sorumluluk sahibi ve aksiyon alan liderlerinin en ideal yetiştirilme tarzı aslında. Aksi durumda, karşılaştığı her problem ebeveynleri tarafından çözülen, adeta bir koruma kalkanıyla büyüyen çocuklar hayatları boyunca hep bunu bekleyecekler.

Çocukların öğrenme ve unutma yetenekleri muhteşemdir. Amerikalı bir mühendis olan Destin Wilson Sandlin bir deney yaptı ve deneyinde kendisinin ve çocuğunun öğrenme ve unutma yeteneklerini ve hızını karşılaştırdı. Normal bir bisikletin gidonunu sağa çevirdiğinizde sağa, sola çevirdiğinizde sola gider ama Destin yaptığı yenilikle bisiklet gidonunu sağa çevirdiğinizde sola gitmesini ve sola çevirdiğinizde sağa gitmesini sağladı. Yeni bir bisiklet modeliydi artık ve bildiklerini unutup yeniden öğrenmek gerekiyordu. Yaptığı deneyde kendisinin 8 ayda eskiyi unutup yeniyi öğrendiği şeyi, çocuğunun iki hafta da hem eskiyi unutup hem de yeniyi öğrenebildiğini fark etti. Üstelik asıl önemli olan, her ikisinin de daha önceden bisiklete binmeyi biliyor olmalarıydı. Destin bisiklete binmeyi unutup yeni bir bisiklet tarzını öğrenmekte zorlanırken, çocuğu çok kısa sürede unutup yeniden öğrenmeyi başarabildi. İsteyenler bu keyifli ve zevkli deneyi aşağıda videodan izleyebilirler.

Öğrenme ve unutma konusunda dış ve iç etkilere bizden çok daha açık olan çocuklar en küçük şeylerden bile pozitif ve negatif öğrenmeler ve unutmalar yaşayabiliyorlar. Peki bugün bizimle yaşarken öğrendikleri ve unuttukları onların gelecekte nasıl bir lider olacağına hangi şekilde katkı yapıyor.

Geleceğin liderlerini yetiştirme konusunda duygusal zeka uzmanı Dr. Travis Bradberry’nin çocukların kendi sorunlarını kendileri çözmelerine izin verme dışında bazı pratik önerileri var. İşte bunlardan bazıları:

  1. Çocuklarınızı başarı odaklı yetiştirmeyin. Hedef sadece ödül olduğu durumlarla çalışmaya güdülenen çocuklar başarıyı hep bireysel olarak algılayıp en iyi liderlerin etrafında harika insanlardan oluşan bir ekip çalışması olduğunu kavrayamazlar.
  2. Çocuklarınız her bir adımda göklere çıkarıp süper star muamelesi yapmak yerine, tutku ve çabalarını övün.
  3. Çocuklarınızı sürekli bir koruma kalkanıyla başarısızlıklara karşı savunursanız başarısızlığı tolere edemez hale gelirler. Mükemmel olma adına, başarısızlık suçlu hissetmelerine sebep olabilir. Düştüklerinde sizin desteğinize ve ilginize ihtiyaçları vardır. Bu desteği sizin de zamanında benzer hataları geçmişte yapmış olduğunuzu paylaşmak, hatalarından nasıl bir ders alabileceklerini göstermek şeklinde olabilir.

Unutmayın, öğrenmeleri, unutmaları ve yeniden öğrenmeleri çok hızlı bir gruptan bahsediyoruz. Sonuç olarak, sizin yaptıklarınız sayesinde çocuklarımız ya bu rekabetçi, çılgın dünyada kendi kendilerini yönetecek ve başkalarına da liderlik yapmayı öğrenecekler ya da statükonun kölesi olacaklar.

Meslek seçimleri, üniversiteler, okullar ve diğer konularla ilgili büyük harcamalar yapan ebeveynlerin sadece çocuğunun ne istediğini ve hangi mesleklerde mutlu olabileceklerine ilişkin çok kısa zamanlar ayırıp yatırım yapmamamaları açıkçası bizi çok şaşırtıyor. Ancak bu konuda çok bilinçli ebeveynlerinde hakkını yememek gerekir. Çocuğunuz için hangi ihtimalin gerçekleşmesini dilersiniz? Gençlerin kendi değerlerine odaklanarak, istek ve yetenekleri doğrultusunda kariyer seçiminde kendi kendilerine liderlik etmeleri için destek vermek üzere tasarlanan ve hayata geçen Izotomi projesi hakkında aşağıda linkten detaylı bilgi alabilir siz de kendi fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. 

Projenin en önemli amacı mutlu insanlar yaratmak hadi isterseniz bir inceleyin…

İzotomi Projesi Nedir?

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES

© 2014 Sola Unitas Academy. All rights reserved