OKUL SEÇİMİ

  • K2_WRITTEN_BY  Sema Deniz
  • K2_PUBLISHED_IN Blog
  • K2_READ 3264 K2_TIMES

Eğitim sektörünün en hareketli aylarıdır bu aylar. Çünkü pek çok anne-baba çocuğu için okul seçme telaşına kapılmış, hem okul gezmek hem de tanıdıkları bir eğitimciden tavsiye alma telaşına düşerler. Ben pozisyonum gereği hem gezilen okul yöneticisi hem de tavsiye istenen tanıdık eğitimci durumlarında çok kalırım bu aylarda.

Bu yazıyı, anne-babaların bu telaşlı günlerinde en kıymetli varlıklarını biricik yavrularını hem emanet edip hem de iyi eğitim almalarını sağlayacak kurumu seçerken belki bir parça kılavuz niteliği taşır umuduyla yazıyorum.

Tabi her kademe de okul seçiminde dikkat edilecek hususlar farklı ama benim hepsinde ortak diye niteleyebileceğim alanlar öncelikli aranmalı bence.

Bunlar ;

  1. Güvenlik
  2. Hijyen
  3. Beslenme

Güvenlik; hepinizin bildiği günümüz değişen koşullarında okul güvenliği eskisine oranla çok daha ciddi bir önem kazandı. Pek çok okulumuzda kıyafet serbestisi olduğu için okula girip çıkanın sıkı takip edildiği ve öğrencilerin güvenliğini tehdit edici tesirler konusunda titizlik gösteren okullar öncelikli tercih konusu olmalı.

Hijyen; değişen dünyanın hızla değişen virüs ve bakterilerini artık takip bile edemiyoruz. En azından günlük hijyeni sağlamak konusunda titizlik gösteren okullar tercih edilirse toplu yaşamın getirdiği etkilerin çocuklarımızda ki yansımaları mümkün olan asgari düzeye inebilir diye umuyorum.

Beslenme; bu konu hepinizce malum zaten. Çocuklarımız hangi yaşta olurlarsa olsun sağlıklı beslenmenin direkt etkileri fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarında görülmekte. Bu yüzden kantin veya fast food değil de yemek imkanı sunan okullar tercih önceliği taşımalı diye düşünüyorum.

Genel konular dışında; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise okul seçimi konuları ayrı ayrı değerlendirilebilir. Ancak yine benim en çok üstünde durduğum konuya değinmek istiyorum. Aslında kimse size çocuğunuza nasıl bir okul seçeceğinizi söyleyemez. Buna ancak çocuğunuzu yakından gözlemleyerek siz karar verebilirsiniz.

Örneğin çocuğunuzu gözlemlediğiniz kadarıyla akademik anlamda başarı göstereceğine inanıyorsunuz ya da istiyorsunuz o halde size akademik başarı vadeden ve bu vaadini önceki yıllarda göstermiş okulları arayıp bulacaksınız.

Benim çocuğum akademik olarak pek parlak değil ve bende onu bu konuda zorlamak istemiyorum diyorsanız, öğrencilerini sosyal kazanımlarla güçlendiren okullar arasından seçim yapacaksınız.

Tabi tüm bu kriterlere ek olarak aile bütçenizi belirleyip ona göre adımlar atmak konusu da üstünde titizlikle durulması gereken bir konu.

Okul seçimi; temel kriterler bir yana koyulduğunda aslında aileye özel bir konu. Çocuğunu yakından gözlemlemiş ve tanımış, ondan beklentileri ve seçeceği okulun ona katacakları konusunda bilinçli farkındalıklara sahip Anne-Baba ile ilgili bir seçim. Yani kısaca Anne-Baba’nın öncelikle çocuğuyla ilgili bildiklerini ve farkındalıklarını artırması ardından seçim yapması gereken bir konu.

Facebook'ta Paylaş

Koçluk Eğitimi

Paul Ekman

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES

© 2014 Sola Unitas Academy. All rights reserved