Çocuğunuz için nasıl bir okul seçmeyi düşünüyorsunuz? Seçim çok kolay olabilir...

  • K2_WRITTEN_BY  Yeşim Erberksoy
  • K2_PUBLISHED_IN Blog
  • K2_READ 5394 K2_TIMES

“Çocuğunuzu kayıt ettirmeyi düşündüğünüz okulda görüştüğünüz yöneticiye ve size çay kahve servisi yapan hizmetli mutlu mu bu iş yerinde?

Bir eğitim öğretim döneminin sonuna yaklaşırken doğal olarak anne babaları çocuklarını hangi okula kayıt ettirecekleri telaşı aldı şu sıralarda. Kimi en baştan doğru bir tercih yapmak isterken kimi de yarı yolda bazı sebeplerden okul değiştirme planları yapıyor.

Herkes kendi evladı için “en iyisini ister” den yola çıkarak bir çok faktör göz önünde bulunduruluyor. Başta okulun akademik başarısı olmak üzere, fiziksel olanaklar, aktiviteler, yabancı dil derken göz önünde bulundurulması gereken bir sürü şey var ve bunlar günümüzün değişen gelişen toplumunda çok da normal istekler.

Ben, maalesef yıllar önce ardı ardına gelen ekonomik krizleri kendi yağıyla kavrulan bir okul olarak atlatamayan, kendileri de öğretmen olan bir çiftin kurduğu köklü ve saygın bir okulun, Özel Moda Lisesi Ailesi’nin mezunuyum. Aile kelimesi aramızda her zaman kullanılan bir kelimedir ve zaten biz hala kocaman bir aileyiz. Okul şu an fiziksel olarak mevcut değil ama hala sımsıkı bağlıyız birbirimize.

Bunun en güzel örneğini bir süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan, okul kurulduğundan beri tüm hayatını bize adayan bir öğretmenimize vefa borcumuzu ödemeye çalışırken yaşıyoruz. Kendisi maalesef yoğun bakımda ve sosyal medya aracılığı ile bir araya gelen mezunlar ve öğretmenler inanılmaz bir organizasyonu sevgiyle ve coşkuyla yönetiyorlar ve öğretmenimize maddi manevi destek sağlıyorlar. Hastanede ziyaret saatlerinin her gün bölüşülmesinden tutun da tedavinin planlanması ve yürütülmesi için danışmanlık hizmetine ve en önemlisi bütçe yönetimine kadar her şeyi eşsiz bir gönül bağı ile gerçekleştiriyorlar.

Bir biz diyorum bir onlar. Çünkü ben bu muhteşem ailenin hem altı yıl öğrencisi oldum, hem de sekiz yıl öğretmeni. Ortaokuldaki Türkçe öğretmenim, önce müdür yardımcısı oldu sonra müdür ve benim staj sonrası orada öğretmenliğe başlamamı onaylayan da o oldu. Daha sonra yıllarca birlikte çalıştık. Tek o da değil hemen hemen bütün öğretmenlerimle uzun yıllar omuz omuza çalıştık çünkü öğretmen değişimi diye bir kavram yoktu.

Son sene çöküş zamanı özellikle son dört ay hiç maaş almadan çalıştık. O günler ile ilgili en canlı anım tarih öğretmenim ve öğretmenlik yaparken müdür yardımcısı olan meslektaşımın ders zili çalınca koridorun başında beklerken halidir. Onu görünce hemen hızlanırdım. Maaş almıyoruz ya işi yavaşlattık, isteksiz gidiyoruz sanıp üzülmesin diye.

Daha bir sürü duygusal anıya girmeden yazının başındaki çay servisi yapan hizmetliye dönmek istiyorum. Aslında o bir sembol. Sadece o değil, öğretmenler, yöneticiler seve seve mi çalışıyorlar bu eğitim kurumunda? Okul sahibi ya da sahipleri ara sıra törenlerde mi ortaya çıkıyorlar ya da sene sonunda sözleşme zamanı görüşülen korkutucu gölgeler mi sadece? Yoksa bizzat okulun içinde mi nefes alıp veriyorlar tüm öğretmenler, idareciler, çalışanlar ve tabi öğrenciler ile? Kurum içinde her gün ne olup bittiğinin ne kadar farkındalar?

Çocuklarınız bu okulda sevilecek, birey olarak değerini hissedip takdir görecek, kendini güvenli ve sevgi dolu bir ortamda bulabilecek mi? Yıllar sonra şu an benim ve ailemin yaşadığı benzer bir durumda sımsıkı kenetlenip bir olabilecek kadar sevip bu okulu kendilerini ait hissedebilecekler mi?

Benim çocukluğum, gençliğim ve yetişkinliğim bu okul. Moda’da yıkıntı haline gelmiş bir binada kalsa da anılarım hala Özel Moda Lisesi ruhu binlerce mezunu ve öğretmeni ile nefes alıyor, insanlar birbirlerinin kalp atışını duyuyor, hala öğreniyor ve gelişiyor. Sözünü ettiğim organizasyonun başında benim öğrencilerimden biri var. Bu nasıl bir gurur anlatılmaz.

Sonuç olarak, herkesin kendi değerlerine göre beklentilerinin de farklı olacağı muhakkak. Özellikle büyük şehirde okulun konumu, ulaşım şartlarından tutun da güvenliğine ve okulun akademik başarısına kadar her şey ayrı ayrı önemli. O yüzden şunu ya da bunu göz önünde bulundurun gibi bir liste vermekten çok bu yazımda paylaşmaya çalıştığım ruhu ne kadar nerede yakalayabilir çocuğunuz düşünmenizi istediğim bu ve üzerinde düşünmek için bu yazı ilham verici olursa ne mutlu bana.

Facebook'ta Paylaş

Koçluk Eğitimi

Paul Ekman

1 K2_COMMENT

  • Feryal Tükel
    Feryal Tükel, 21 APRIL, 2015 09:04 K2_COMMENT_LINK

    evet. Ben de hala en yakın arkadaşlarımın çoğu, hayatımın sonraki aşamalarında tanıdıklarım dahil lisemden olduğundan bu ruh meselesine çok inanıyorum. O yaşlarda edinilen kültür ve değerler hayatımızı biçimlendiriyor.

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES

© 2014 Sola Unitas Academy. All rights reserved