Çocuklarımız doğru meslek seçimi yapabiliyor mu?

  • K2_WRITTEN_BY  Mutlu Koçağra
  • K2_PUBLISHED_IN Blog
  • K2_READ 17324 K2_TIMES

Modern çağın ebeveynleri olarak çocuklarımız 10 veya 11. sınıfa geldiklerinde yaklaşan üniversite sınavı telaşı hepimizin öncelikli konusu olmaya başlar. İyi bir lise, özel dersler ve dershane akademik açıdan çocuklarımızı desteklediğimizi hissettirdiği için geçici bir rahatlık sağlasa da, bilinçli ailelerin içini başka bir soru kemirmeye devam eder. “Doğru meslek seçimini yapabiliyor muyuz?”

Siz de bu soruyla uykusu kaçanlardansanız, doğru adrestesiniz.

Öğrencilerin mesleki yönlendirilmeleri yapılırken tüm okulların rehberlik servisleri yılların eskitemediği, bizim öğrenciliğimizde de kullanılmış olan 280 soruluk envanterler uygular. Grafikler verilir öğrencilere. O soruları cevaplarken sıkılmayan öğrencilerin sonuçları bile çoğunlukla makul yönlendiricilikten çok uzak sonuçlar verdiği için çocuklar bu sonuçları velileriyle paylaşmaz bile.

İlgili veliyseniz gidip konuşursunuz rehber öğretmeninizle.

Uzun konuşmadan sonra "bizim çocuğun da yetenekleri varmış" diye çıkarsınız, aklınızda cevap bulamadığınız onlarca soruyla.

Okullardaki en önemli yönlendirici kaynaklar branş öğretmenleridir. Öğrencilerin baskın yeteneklerini fark ederler ve öğretmenlerle konuşurken bu konuda aydınlatır öğretmenler sizi. Bu veriler meslek seçiminde yabana atılmamalıdır. Ancak yeterli olduğu da söylenemez.

Şimdi bazı sorularınızı duyar gibiyim;

• Peki ya çocuğumun baskın bir yeteneği yoksa?

• Bana da öğretmenlerim "mühendis ol" demişlerdi. Ben de oldum, ama mutsuzum. Ya çocuğum da mutsuz olursa?

• Arkadaşımın oğlu çok yüksek puanla bir bölüme girdi ama 3. sınıfta okulu bıraktı. Bizimki de aynısını yapar mı?

Aslında tüm bu soruların cevabı şimdiye kadar mesleki yönlendirmelerde yeterince dikkate alınmamış olan “mesleki değerler” konusunda gizlidir.

İşte İzotomi tam da bu noktada yardımınıza koşacak can simidinizdir. Öğrencinin mesleki eğilimleri, yetenekleri ve akademik başarısını gözetmenin dışında, mesleki değerlerini ölçerek gelecekteki mutluluğunu ve dolayısıyla başarısını garantilemenizi sağlar.

Mesleki değerlerin belirlenmesinden sonra yapılan görüşmelerle öğrencilerin, değerlerine uygun meslekler tespit edilerek yaşama 1-0 önde başlaması sağlanır.

Çocuğunuzun mesleki başarısı ve mutluluğu için atacağınız bu adımla kaygılarınızdan kurtulmakla kalmayıp ona hayatının en önemli hediyelerinden birini vermiş olacaksınız.

2 K2_COMMENTS

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES

© 2014 Sola Unitas Academy. All rights reserved