Kendimi Nasıl Bilirim? Durun!

  • K2_WRITTEN_BY  Tülin Danışman
  • K2_PUBLISHED_IN Blog
  • K2_READ 5176 K2_TIMES

Evet, şimdi hemen okumayı bırakın ve yaşamın neresinde durduğunuzu bir düşünün.
.
.
.
.
Hiç tanımadığınız birisinin istemi üzerine durdunuz ve düşündüyseniz eğer, bu yazı sizin ilginizi gerçekten hak ediyordur.

Hemen hepimizin yaptığı bir şey yukarıda yaşadıklarınız. Yaşam denen yolculukta yaptıklarımızın ne kadarını sorguluyoruz ki? Ailemizin ve yakın çevremizin “adam olacak çocuk” sıfatıyla başlıyoruz yaşama ve hep tariflenen o insan olmak için savaşıyoruz.

Sonra, bir gün bir yazı çıkıyor karşımıza ve yaşamın neresinde durduğumuzu düşünmemizi talep ediyor. Verdiğimiz yanıt kimimizi mutlu etti, kimimizi ise mutsuz. Mutsuz olanlarımız ya birilerini suçladı bu halde oldukları için ya da kendini yargıladı, hatanın nerede olduğunu ve çözümünü düşünmeden. Aslında o yazıdan önce kim bilir kaç yazı, film, kitap, olay düşündürdü bize. Oysa Marcus Aurelius’un dediği gibi, “ mutlu ya da mutsuz olmanız küçük bir şeye bağlıdır: Düşünme biçiminize.”

Sağlam bir akademik kariyere rağmen hala mutsuzsak eğer, bunun en önemli kırılma noktalarından birisi --hatta birincisi-- hâlihazırda yaptığımız mesleği seçtiğimiz andır. Birçoğumuzdan daha hukuken reşit olmamışken geleceğimizi belirlememiz istenir. Üstüne üstlük bu geleceğe dair ailelerimiz, dostlarımız, öğretmenlerimiz ve ülkenin ekonomik şartları dar bir çerçeve belirlemiştir bizim için. Tıp, mühendislik, ekonomi, mimarlık ve benzeri makul ve makbul mesleklerden birinde eğitim görmemiz istenir. Bizlerden talep edilen Seneca’nın “Non scholae, sed vitae discimus / okul için değil, yaşam için öğreniriz” düsturunun tam tersidir.

Ve sonuç: Kariyer sahibi, mesleklerinin doruğunda, ama yaptıkları iş dolayısıyla mutsuz bir insanlar topluluğu.

Oysa Eflatun "insanın öğrendiği her şeyin önceden onda bulunmakta olduğunu" söylemiştir. Yapmamız gereken tek şey bizde olan ve yaşam boyu başarı ve mutluluğu getirecek yeteneklerimizi, becerilerimizi ve değerlerimizi keşfetmek için bir yolculuğa çıkmaktır. Kendini bilmek, kendini bulmak yolunda bir yolculuğa…

İZOTOMİ, geleceğini tasarlayan gençlerin ve mutlu bir insan yetiştirmenin en büyük mutluluk olduğunu bilen erişkinlerin bu yolculuklarında rehber olmak için var oldu. Kendini bilen, yetenek ve becerileri ile paralel bir kariyer planlamasında yol gösterici olmak için.

Gelecek bir bilinmez, yaşam bir bilmecedir.

Hiçbir bilmece cevabıyla gelmez.

Ve belki de cevap şıklarda değil, seçenek yaratmaktadır.

Facebook'ta Paylaş

Koçluk Eğitimi

Paul Ekman

K2_LEAVE_A_COMMENT

K2_COMMENT_FORM_NOTES

© 2014 Sola Unitas Academy. All rights reserved